Kuidas treenib profirattur talvel?

16. jaanuar 2020

Greete Steinburg on andekas Eesti jalgrattur, kellele on lähiaastail omistatud Eesti parima naisjalgratturi tiitel  kahel järjestikusel aastal (2017, 2018). Škoda Laagri on Greete tegemisi toetanud alates aastast 2012. 2019. a juuni alguses teenis Greete maastikuratta maratoni meistrivõistlustel ka Eesti meistri tiitli ning nüüd jätkab hooga treenimist uueks hooajaks.

Greete Steinburg

Hetkel soosib ilm kõiki spordialasid, mis pole seotud lumega, seega uurisime Greetelt kuidas tema end hooajaväliselt vormis hoiab, mis talle veel teha meeldib ja milliseid nõuandeid ta heameelega edasi jagab.

Greete, kuidas Sina ennast hooajaväliselt vormis hoiad?

Minu ettevalmistus jalgratturina on möödunud viimased aastad küll soojemas kliimas, aga ka keerulistes ilmastikutingimustes treenimine pole minu jaoks võõras. Sportlasena teen oma treeningud alati ära, ilmast sõltumata. 

Kuidas treenid ettevalmistusperioodil? Kas jalgrattaga sõitmine on Sinu ainus meelisspordiala?

Ettevalmistusperioodil olen mina alati enda jaoks oluliseks pidanud vaheldusrikkust. See tähendab seda, et kui hooaja sees teen ma valdavalt vaid jalgrattasõitu, siis ettevalmistusperiood on ideaalne aeg ka teiste spordialade proovimiseks. Näiteks mina armastan väga suusatamist, jõusaalitreeninguid, jooksmist ja ujumist. 

Aga… Talvel on välitingimustes treenimiseks külm… Kuidas õigesti riietuda? Milliseid alternatiive soovitad?

Talvel on väga oluline, et oleks ilmastikule vastav riietus. Kui on külm, siis on ka trenn ebameeldiv. Riietuda tuleks kindlasti kihiliselt. Otsi alternatiive. Näiteks kui väljas on liiga külm või märg rattaga sõitmiseks, ära jäta trenni sellepärast ära. Mine jõusaali, ujuma, ühine sisejalgrattatreeningu grupiga – variante on palju. Kui aga sisetreening pole ikkagi Sinu jaoks, siis proovi jaheda ilmaga väljas hoopis jooksmist – üldjuhul joostes ikkagi külm ei hakka.

Kas oled pigem hommiku- või õhtuinimene? Milline näeb välja Sinu n-ö “esimene samm”?

Minu taktikaks on vahel olnud see, et eelneval õhtul panen kõik trenniks vajaliku valmis ja äratuskella toa teise otsa, et selle kinnipanemiseks peaksin hommikul voodist kindlasti tõusma ja ei saa seda edasi lükata. Siis saab hommik mõnusalt aktiivse alguse ja trenn on tehtud juba enne tööd/kooli! Sageli on talvel, halva ilmaga treenides kõige ebameeldivamaks trenni osaks n-ö diivanilt ukseni jõudmine.

Lisasoovitus: leia endale trennisemu, koos on lõbusam ja motivatsiooni rohkem. Nii on kindel, et treening vahele ei jää ja suveks on ideaalne vorm saavutatud!

Pilt: Eesti Jalgratturite Liit