Peetri kogukonna jalgratta toetusprojekt 2024

21. mai 2024

SKO Motorsi ja We Love Cycling Eesti – Peetri kogukonna jalgratta toetusprojekt 2024

Škoda on ettevõte, mis üle maailma toetab innukalt jalgrattasporti ja jalgrattaga liikumist. Põhjus, miks Škoda just kaherattalise liiklusvahendiga seonduva oma toetuse alla on võtnud, tuleneb sellest, et Škoda pole olnud üksnes autode tootja, vaid esimesena hakati tootma hoopis jalgrattaid. 19 sajandi lõpus alustati jalgrataste tootmisega, siis lisandusid mootorrattad ja esimese auto tootis Skoda alles aastal 1905. Alates esimese ratta tootmisest kuni tänaseni on see autotootja toetanud erinevaid ratastega seotud üritusi ja täna ilmselt kõige tuntum projekt on Tour de France, mille suursponsor on Škoda olnud juba aastaid. Eesti ratturitest on SKO Motors olnud Greete Steinburgi pikaajaline toetaja ja juba mitmendat aastat toetatakse maastikurataste sarja Škoda MTB kolmapäevakud. Sügiseti on Škoda Laagri esinduses toimunud Rattalaat. Rattaga liiklemise edendamiseks ja tervislike eluviiside propageerimiseks on ellu kutsutud Škoda eraldi bränd, mis kannab nime We Love Cycling ja selle eestvedajaks Eestis on SKO Motors (Škoda esindus Laagris).

Peetrisse on kerkinud 5 rohelist konstruktsiooni, mis kannavad erkrohelisi rattahooldusjaama kleebiseid. Nagu nimigi ütleb, on need väikesed hooldusjaamad, mis on mõeldud kasutamiseks kõigile, kes vajavad rehvi pumpamiseks õhku või soovivad teha pisemaid remonditöid nii jalgrattal, ratastoolil või lapsevankril. Lisaks pumbale on hooldusjaama küljes valik enim kasutatavaid võtmeid ja ratta saab tööde ajaks asetada mugavalt vastavale alusele. Nendest kolm pandi püsti koolide juurde, et lapsed saaksid vajadusel ootamatult rikki läinud ratast remontida, kaks aga asuvad Vana-Tartu mnt. kergliiklusteede ääres. Nende kahe asukoht sai valitud põhjusega, sest selle maantee ääres liigub väga palju hobirattureid ja kergliiklusteed kasutavad ka väga palju kohalikke elanikke nii ratastega liiklemiseks kui ka lapsevankriga jalutamiseks – vajadusel saavad hooldusjaamast abi mõlemad.

Miks korraldab seda Laagris asuv Škoda esindus? Laagri on ju Peetrist nii kaugel. Andres Ligi, SKO Motorsi tegevjuht: „Põhjuseid on kaks. Esiteks, Peetri on kiiresti kasvanud üheks rahvarikkamaks piirkonnaks. Siin on palju õhtuseid jalutajaid ja tervisespordi harrastajaid, kellele taoline toetusprogramm võiks sobida. Lisaks on nüüd Vana-Tartu mnt. äärne tee väga populaarne ratturite hulgas ja olles ise jalgratturina mitmeid kordi pidanud katkise rehvi tõttu sõidu katki jätma, siis ma tean kui oluline abimees selline hooldusjaam hädalisele on. Teine põhjus on lihtsalt selles, et väga palju Škoda esindustes ja maaletooja juures töötavatest inimestest elavad ise Peetris. See on meie kodu ja selle projekti raames saame omalt poolt anda midagi head oma kodulinnale, millest kõik elanikud võiks osa saada.“

Lisaks on projektiga seotud ka Peetri koolide kiivriprogramm. Projekti ettevalmistamise käigus külastati kõiki kolme Peetri koole juba eelmise aasta lõpus, et uurida nende vajadusi seoses just laste jalgrataste kasutamise edendamise osas. Ideid tuli erinevaid ja lõpuks jäi laua peale kõikidele koolidele sobiv variant, kus SKO Motorsi ja We Love Cycling Eesti ühispanusena kingiti mai alguses kolmele Peetri koolile kokku 150 Škoda jalgrattakiivrit. Ohutu liiklemine on osa jalgrattakultuurist ja me väga loodame, et taoline kingitus aitab seda ainult kasvatada ja hoiab ära nii mõnegi valusa muhu.