Elektriauto on ka kallima elektri juures soodsaim sõiduvahend

16. november 2021

Hirmuäratavalt kõrged elektrihinnad kogu Euroopas võivad tekitada mõtte, et ka elektriauto on muutumas suuremaks luksuseks. Eksperdid kinnitavad, et sisepõlemismootoriga autode kasutamisest on elektriauto kasutamine endiselt ligi kolm korda odavam.

Kõik energiahinnad kipuvad nii langema kui ka kasvama sarnaselt ja elekter on püsinud stabiilselt 3–4 korda odavam kui fossiilsed kütused. „Kui tõusnud elektrihinnaga kulub 100 kilomeetri läbimiseks elektriautoga 3–3,5 eurot, siis praeguste bensiinihindade juures kulub sama maa läbimiseks fossiilautoga 10,5–12 eurot. Lisaks on üldiselt nädalavahetustel ja öösiti elektrihind odavam, seega need, kellel on kodus laadija olemas, võiksid elektriauto laadima panna just sel ajal,“ selgitas elektriautode laadimisvõrgu Eleport tegevjuht Raul Potisepp.

Isegi kui koju laadija paigaldamise võimalust pole, siis on Eestis üsna lai avalike laadijate võrgustik, näiteks Tallinnas on juba ligi 100 avalikku laadijat.

„Olen ise üle viie aasta korteris elades igapäevaselt elektriautoga sõitnud ja avalikku laadimisvõrgustikku kasutanud – see on näide sellest, et korteris elades on elektriauto omamine sama mugav. Lisaks tean enda tutvusringkonnas kümneid selliseid näiteid,“ kirjeldas Potisepp.

Elektriautode puhul saab inimene tema sõnul n-ö kütuse hinna ise valida: kodus ja poolkiiretes avalikes laadijates on hind odavam ning mida kiirem laadija valida, seda kallim on ka hind.

„Keskmine avalikus laadijas laadimise hind on 20–24 s/kWh. Kui võtta arvesse, et elektriauto keskmine kulu 100 kilomeetri kohta on 17–20 kWh, siis saame 100 kilomeetri kuluks 3,4–4,8 eurot, mis on endiselt 2–3 korda soodsam võrreldes fossiilkütustel sõitvate autodega,“ lisas ta.

Elektrit on sealjuures võimalik tänapäeval toota ka ise – päikesepaneelide paigaldamine on muutunud üha soodsamaks ja lihtsamaks nii era- kui ka kortermajades. „See on väga hea tunne, kui tead, et sõidad päikese jõul, mis on toodetud sinu enda tagaaias. Lisaks oled sõltumatum välismaailmast. Elektri- ega ka kütusehind ei hirmuta enam, pigem on vastupidi. Need, kellel on päikesepaneelid, saavad kõrge hinna korral elektrit väga kasumlikult võrku müüa,“ rääkis Potisepp.